5 Fiscale eindejaarstips 2025
Nieuws - 4 december 2025

5 Fiscale eindejaarstips 2025

Tip 1: Arbeidsongeschiktheidsverzekering 
Er zijn plannen om de basisverzekering arbeidsongeschiktheid zelfstandigen verplicht te stellen voor ondernemers vanaf 2027. Je zal dan als ondernemer maximaal € 171 per maand betalen voor de AOV.  

Als je op het moment van ingang al een AOV hebt, kan je je blijven verzekeren via je eigen verzekeraar. Deze verzekering moet dan wel aan bepaalde voorwaarden voldoen, bijvoorbeeld een eindleeftijd van minimaal 55 jaar. Nu al een AOV afsluiten geeft je keuzevrijheid en de premie is aftrekbaar van je inkomstenbelasting. 
 
Tip 2: Bewaartermijnen 
Je bent wettelijk verplicht je administratie minimaal 7 jaar te bewaren. In sommige situaties is de bewaartermijn zelfs nog langer. Wij raden aan om goed te controleren of je administratie nog op orde is.  
 
Tip 3: Lenen bij je B.V. 
Let op wanneer je leent bij je eigen B.V., want geleend geld boven het bedrag van € 500.000 zal worden aangemerkt als inkomen in box 2. Je betaalt hier dan 24,5% of 31% belasting over. Een schuld in verband met een eigen woning telt onder voorwaarden niet mee.  
 
Tip 4: Schenk op papier 
Een schenking onder schuldigerkenning, ook wel schenking op papier genoemd, is een schenking die je vastlegt in een overeenkomst. Het geld hoef je niet direct over te maken maar blijf je schuldig aan je kind. Vervolgens heeft je kind een vordering op jou. Over deze schuld moet je jaarlijks een rente van 6% betalen. Het voordeel is dat deze schuld niet gezien wordt als erfenis en er dus geen erfbelasting over betaald hoeft te worden.  

Er zijn door het kabinet opmerkingen gemaakt over de onwenselijkheid van schenken op papier. Het kan dus zijn dat dit over een paar jaar niet meer mogelijk is.  
 
Tip 5: Urenadministratie 
Wil je recht hebben op zelfstandigenaftrek? Dan moet je aannemelijk maken dat je in een kalenderjaar minimaal 1.225 uur aan je onderneming hebt besteed. Als je ook nog andere werkzaamheden uitvoert, moet je minimaal de helft besteden aan je onderneming. Het is aan te raden een urenadministratie bij te houden zodat je bewijs hebt bij vragen van de Belastingdienst.  

De afgelopen jaren is de zelfstandigenaftrek jaarlijks verlaagd. In 2025 bedraagt deze € 2.470 en in 2026 wordt deze € 1.200.  
 
Meer weten over een van deze tips? Neem contact met ons op.